
ⓒ INVESTERINGSFORENINGEN C WORLDWIDE | DAMPFÆRGEVEJ 26 | 2100 KØBENHAVN Ø | CVR: 14 21 13 49

FORSIDE
> OM C WORLDWIDE
> NYT FRA CWW
EKSTRAORDINÆR GENERALFORSAMLING 17. JANUAR 2017
20. december 2016

Navnenoterede medlemmer i Investeringsforeningen Carnegie WorldWide indkaldes til ekstraordinær generalforsamling tirsdag den 17. januar 2017 kl. 10.00.
Bestyrelsen stiller forslag om, at foreningen skifter navn fra Investeringsforeningen Carnegie WorldWide til Investeringsforeningen C WorldWide. Herudover stiller bestyrelsens følgende forslag:
- Bemyndigelse af bestyrelsen til at kunne oprette andelsklasser i de enkelte afdelinger. Dette er bl.a. for at kunne imødekomme ny lovgivning i forhold til betaling af foreningens samarbejdspartnere for rådgivning om foreningens afdelinger.
- Mulighed for at udloddende afdelinger i perioden efter regnskabsårets afslutning og indtil den ordinære generalforsamling kan udbetale minimumsudlodningen for det forgangne regnskabsår. Det udbetalte udbytte vil efterfølgende skulle godkendes på den ordinære generalforsamling. Dette forslag stilles, fordi ny skattelovgivning ikke længere gør det muligt at udstede ex-udbytte (ex-kupon) andele.
Hertil kommer mindre sproglige tilretninger og præciseringer af vedtægterne. Du finder den fulde beskrivelse af vedtægtsændringerne via linket nedenfor.
Læs brevet med dagsorden samt beskrivelsen af bestyrelsens ændringsforslag
DEL ARTIKLEN |
Tweet |
RELATEREDE PRODUKTER
GA
Globale Aktier KL
ETK
Globale Aktier Etik KL
DA
Danmark KL
STA
Stabile Aktier (CWW Fond)
EM
Emerging Markets (CWW Fond)
AS
Asien KL
RELATEREDE NYHEDER
-
29. juni 2017
NY OMKOSTNINGSSTRUKTUR GIVER LAVERE ÅOP
-
20. juni 2017
ANDELSKLASSER I GLOBALE AKTIER KL OG ASIEN KL
-
23. marts 2017
FORLØB AF ORDINÆR GENERALFORSAMLING
-
23. marts 2017
UDBYTTER 2016
-
28. februar 2017
INDKALDELSE TIL ORDINÆR GENERALFORSAMLING 2017
-
17. januar 2017
FORLØB AF EKSTRAORDINÆR GENERALFORSAMLING
SENESTE NYHEDER
11. april 2018
13. marts 2018
7. marts 2018
21. december 2017
29. juni 2017